Barátság a munkahelyen?
Idejét múlt az a feltételezés, hogy a munka és a magánélet egymástól szorosan elválik. Talán soha nem is volt érvényes, hiszen nem tudjuk gombnyomásra kikapcsolni érzelmeinket, gondolatainkat, amik a munka határain kívülre kóborolnak – és végső soron éber életünk harmadát a munkahelyünkön töltjük és töltöttük mindig is.
Kommunikáció a társainkkal nem pusztán egy jelenség, hanem elvárás. Egyszerre egyikünk sem képes minden szükséges tudást lefedni, ezért különböző szakembereknek kell összehangoltan együttműködniük. A munkahelyi kommunikáció során pedig megismerjük egymást, mely elkerülhetetlen eredménye: a barátság és az ellenségeskedés.
Miért fontos, hogy ezeket figyelembe vegyük?
Azért, mert a szervezet számára pénzben számolható az értékük. És mérhető kockázattal jár az, ha bárki is kiesik a bizalmi kapcsolatok hálózatából.
Magasabb fizetés és jó hangulat?
A konkurencia vadászik a legjobb embereidre. Jól képzett és tapasztalt, bevált munkatársak értéke mindig magas a munkaerő piacon, főleg, ha stratégiai tudással is rendelkeznek.. A két legnagyobb fegyver arra, hogy lekötött munkaerődet elhalásszák, a magasabb fizetés és a jobb hangulat.
Ha elég munkahelyi barátság születik beosztottaid között, az segít javítani a közhangulatot, így nem kerülsz piaci hátrányba ezen a téren. Továbbá, ha elég sok barátja van beosztottaidnak, kevesebb eséllyel szeretné őket itthagyni. Nem szeretné sem cserben hagyni a társait, sem kockáztatni egy új közösséget.
“Társas lógás”
Klasszikus rémkép lehet a szemünk előtt, amikor a munkatársak az idejüket feladatmegoldás helyett játékkal vagy pletykával töltik. A legrosszabb eshetőség az úgynevezett társas lógás, amikor a munkatársak összefogva kerülik a munkát, ezzel csökkentve egymás szégyenérzetét is, gyakorlatilag szentesítve a cselekményüket. Ugyanakkor az a munkahelyi közösség, ahol ezek a jelenségek felmerülnek, jó eséllyel már sokkal mélyebben sebzett, és egyébként is megérett egy szervezeti diagnosztikára.
A közösség -, a barátság – ereje azonban lehet motiváló is. Amennyiben mindenki érti és érzi a saját szerepét, hozzájárulását a kollektív erőfeszítésben, akkor a teljesítmény már nem csak saját élmény.
Amennyiben érdekelnek a további alpontok (versengés, külső stressz és munkahelyi stressz), kérünk jelentkezz be a fiókodba (e-Könyvek, Onboarding & lemorzsolódás), vagy regisztrálj.