Kiégés
A kiégés nem egyszerűen egy múló hangulat, vagy rosszkedv. Nem lehet, egy egyszerű vállrándítással letudni. Állami és céges szinten is jelentős pénzveszteséggel jár, egyéni szinten a magánélet és az egészség súlyos romlásával.
A munkahelyi kiégés vagy más néven burnout szindróma a krónikus stressz egy megjelenése. Kimerültség, motiváció hiánya az elsődleges ismertető jegyei, de ide tartoznak még az alacsonynak érzett hatékonyság, frusztráció és cinizmus. Csökkenti az elköteleződést, ezen keresztül pedig károsan hat a teljesítmény szinte minden lehetséges mutatójára.
Ha ez nem lenne elég, jelentősen rontja az egészségügyi állapotot is.
A munkahelyi problémák ráülnek a magánéletre is és a kiégett, munkából hazaért dolgozó gyakran családján, szerettein tudja csak kiadni feszültségét. Ezzel pedig felégeti az utolsó hidakat is maga mögött, és végleg védtelenné teszi magát. A probléma súlyát mutatja, hogy Freudenberger és North szakaszmodelljének utolsó lépésében a kiégett dolgozók zömében felmerülnek öngyilkos fantáziák is, bár szerencsére ez ritkán fajul tettlegességig.
Költségei
A krónikus stressz és a kiégés számtalan különböző veszteséggel jár, a teljesség igénye nélkül például:
- Romló teljesítmény okozta hiány
- Hibázás okozta hiány
- Távolmaradás – pl. táppénz – okozta hiány.
- Lesúrlódás okozta hiány.
- Toborzási költség a munkaerő pótláshoz.
- Betanítási költség a munkaerő pótláshoz.
- Betanulási időszak alatti alacsony teljesítmény okozta hiány.
- Negatív employer branding.
Kezelése
A pszichológia általában kognitív-viselkedéses terápiát, relaxációs vagy meditációs (mindfulness alapú stress redukció, más néven MBSR) beavatkozásokat szokott javasolni.
Különösen súlyos esetben a háziorvos javasolhat gyógyszeres kezelést, amit pszichiáter állít be, és általában enyhe nyugtatók szedését jelenti. Ezek a feszültség csökkenésével párhuzamosan az első egy-két héten fokozott fáradtságot, levertséget, álmosságot okozhatnak – ami nem a gyógyszer mellékhatása, hanem a szervezet valódi kimerültsége. A legsúlyosabb, már öngyilkos fantáziákkal tarkított kiégés kórházi megfigyelést is vonhat maga után.
Helyes kezelés esetében a kiégést viszonylag hatékonyan és gyorsan lehet kezelni. Ezzel együtt azonban eljutni idáig jelentős szenvedéssel jár, kezelése pedig többlet költségeket jelent az amúgy is kimerült munkatárs számára.